AKTİFMUTFAK

Aytaç İle Lezzet Serüveni

MÜRDÜM ERİĞİ REÇELİ (İSTENİRSE MARMELATI)

Malzemeler:

1 kg. mürdüm eriği


750 gr. tozşeker
1 limonun suyu
Yapılışı:

Mürdüm eriklerinin çekirdeklerini çıkartıp iri iri doğrayın.Bir tencereye alıp üzerine şekeri dökün.
Tencerenin kapağı kapalı olarak bir gece bekletin.
Ertesi sabah orta ateşte reçel kıvamına gelinceye dek pişirin.Limon suyunu ekleyip bir taşım daha kaynattıktan sonra ocaktan alın ve soğumaya bırakın.
Kavanozlara doldurmadan önce eğer marmelat şeklinde kullanılmak istenirse hafif pütürlü kalacak şekilde blendır yapılabilir.
Kavanozlara reçel veya marmelat doldurulup ters çevrilir.
Afiyet olsun.

Category: Reçeller
 • Goldilock says:

  Yapmayı bildiğim ve sürekli yaptığım tek marmelat.5 aylık halinden bu yana bağırsak tembelliği çeken oğlumun tek ilacı her sabah kalkar kalmaz bir kaşık mürdüm eriği marmeladı ve üzerine bir bardak su.
  Ahh Aytaçcım ya bir de kavanozlarda dışarda saklarken üzerinde küf oluşmamasını nasıl sağlarız onu bir yazsan ne makbule geçer.

  05 Ekim 2009 at 15:52
 • aktifmutfak says:

  Sevgili Sis..bildiğim kadarıyla küçük kavanozlara yani ağzı dar olanlarda saklanmalı..ikincisi kavanozlara koymadan önce kavanoz ve kapakların iyice yıkanması ve iyice kurulanması gerekiyor.Ayrıca kavanozun ağzına yağlı kağıt koyup kapatırsan hava alması daha zor olur..bir de yazdığım gibi kavanozlara marmelatı soğuduktan sonra koyup kapağını kapat ve ters çevir.gene de fazla yaparsan kahvaltıya bizi çağır:))) öpüldün…

  05 Ekim 2009 at 18:39
 • Çiçeklerin Dansı says:

  Yine harika bir tarif.Paylaşım için teşekkürler.Sevgiyle kal…

  05 Ekim 2009 at 22:26
 • aktifmutfak says:

  :) ) beğenmenize sevindim…

  05 Ekim 2009 at 22:58
 • semra uğuz says:

  canım aytaçcığım bugün dondurucuda yazdan kalma mürdüm eriklerimi senin tarifine göre marmelat yaptım yalnız aksilik gelen bir arkadaşla kahve içerken birazcık kıvamını kaçırdım rengi senin reçelin gibi kırmızı olmasa da hafif tabamsı rengiyle yine de tadı çok güzel oldu ellerime sağlık senin de ellerine sağlık canım yakın olsak bir tabak ta senin görüşlerini almak için yollardım da işte yolluyamıyorum bende burdan paylaşıyorum teşekkürler

  07 Ocak 2010 at 01:12
 • aktifmutfak says:

  Ağzına sağlık Semracımmm…

  07 Ocak 2010 at 18:45

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*